Profesjonalne sesje zwierząt w studiu i w plenerze

Posted on

Na przestrzeni ostatnich lat coraz większą popularnością wśród posiadaczy i pasjonatów zwierząt cieszą się profesjonalne sesje fotograficzne z ukochanymi pupilami. Nie zawsze modelami są jednak psy i koty… Często bohaterami planu zdjęciowego są również płazy, gady, a nawet pająki! Decydując się na sesję zwierząt, warto przede wszystkim pamiętać o specyficznych wymaganiach, jakie stawia obcowanie z danym gatunkiem. Właśnie dlatego tej dziedziny powinny podejmować się jedynie osoby posiadające odpowiednią wiedzę i umiejętności postępowania ze zwierzęciem. Na wagę złota będzie więc w tym przypadku współpraca z lekarzem weterynarii, zoologiem lub behawiorystą. Wymarzoną sytuacją jest oczywiście ta, w której to sam fotograf jest również specjalistą w powyższych dziedzinach.

Sesja zwierząt — doskonały pomysł na prezent dla właściciela

Istnieje wiele ważnych powodów, dla których warto zdecydować się na profesjonalną sesję z pupilem. Przede wszystkim będzie to dla Was doskonała pamiątka wspólnie spędzonych chwil. Wykonane zdjęcia można oprawić w ozdobną ramę, tworząc unikatową dekorację do domu. Profesjonalni fotografowie zwierząt często oferują także stworzenie wirtualnego lub tradycyjnego albumu w postaci fotoksiążki będącej zapisem wykonanej sesji. Może ona później zająć szczególne miejsce w zbiorze rodzinnych pamiątek. Zdjęcia pupila będą też wspaniałym pomysłem na prezent dla najbliższej osoby, z którą właściciel współdzieli opiekę nad zwierzęciem. Innym aspektem, który wpływa na decyzję o wykonaniu aranżowanej sesji zdjęciowej uwieczniającej wizerunek ulubieńca, jest konieczność posiadania portfolio w ramach jego udziału w zawodach sportowych lub pokazach zwierząt rasowych. Profesjonalna fotografia doskonale podkreśli jego walory i podniesie szanse we wstępnych kwalifikacjach dopuszczających do konkursu. Coraz częściej na potrzeby gospodarstw agroturystycznych wykonywana jest też aranżowana sesja zwierząt zagrodowych. Tego typu fotografie sprawdzają się bowiem w lokalnych przewodnikach lub na stronach internetowych zachęcających turystów do odwiedzenia miejsca.

Sesja fotograficzna ze zwierzętami
Sesja fotograficzna ze zwierzętami

Sesje ze zwierzętami — piękne fotografie w towarzystwie pupila

Oprócz aranżowanych sesji z członkami rodziny coraz większym zainteresowaniem wśród wybierających tego typu pamiątkę osób cieszą się te, które angażują czworonożnych ulubieńców. Profesjonalne sesje zdjęciowe w towarzystwie własnego psa lub kota to obiekt pożądania niemal każdego pasjonata tego typu fotografii. Amatorskie zdjęcia wykonane własnym aparatem w telefonie nie są w stanie oddać wszystkich walorów i piękna zwierzęcia w takim zakresie, w jakim uczyni to znający się na rzeczy fotograf. Zadba on nie tylko o odpowiednią scenerię, właściwy kadr czy dopracowaną obróbkę graficzną, ale także o atmosferę sprzyjającą uchwyceniu najpiękniejszych emocji w migawce. Gratką dla pasjonatów zwierząt będą też coraz częściej oferowane przez studia fotografii specjalistycznej sesje w towarzystwie węży, pająków, jaszczurek i wielu innych pięknych egzotycznych okazów. Ich miłośnicy z pewnością będą zachwyceni pomysłem wykonania ujęć pod czujnym okiem wykwalifikowanego opiekuna tych rzadkich gatunków.

O czym musi pamiętać fotograf wykonujący sesje zwierząt?

Wykonując sesje z udziałem różnych gatunków i ras zwierząt, należy przede wszystkim mieć na uwadze fakt, że każde z nich, podobnie jak człowiek, posiada swój indywidualny temperament, przyzwyczajenia oraz upodobania. Inne rzeczy wpływają na ich zadowolenie i uspokojenie lub przeciwnie — wywołują niepokój. Właśnie dlatego przed przystąpieniem do sesji należy przeprowadzić szczegółowy wywiad z właścicielem psa lub kota, by wiedzieć, w jaki sposób przygotować się do podejmowanych działań. Dobrym pomysłem będzie na przykład przygotowanie ulubionych przekąsek lub zabawek dla zwierzaka. Stworzy to bezpieczne i przyjazne pupilowi warunki, w których szybko poczuje się swobodnie, co może w wielu przypadkach przesądzić o powodzeniu całej sesji. Podstawą współpracy z obcym zwierzęciem w czasie wykonywania fotografii jest dobry dialog z jego właścicielem. To on bowiem najlepiej zna potrzeby i preferencje swego ulubieńca. W każdym przypadku należy jednak uwzględnić również czas, którego zwierzę potrzebuje do zbudowania zaufania. Stan spokoju i atmosfera sprzyjająca zabawie to momenty, w których tworzy się najpiękniejsze fotografie.