Przydatne wskazówki dla początkującego fotografa

Posted on

Wielu młodych fotografów uzależnia efekty sesji zdjęciowej od użytego sprzętu, własnego warsztatu i talentu. Oczywiście, rozwijanie swoich artystycznych umiejętności, stałe szukanie inspiracji oraz kompletowanie profesjonalnych akcesoriów to niezwykle ważne aspekty bycia zawodowcem. Jednak przy każdym planowanym zdjęciu należy uwzględnić także kwestie, na które zwyczajnie nie mamy wpływu. Jednym z czynników mogących realnie rzutować na to, jaki będzie rezultat sesji, jest stopień doświadczenia i zdolności pozowania modeli, a to leży często poza zasięgiem naszych bieżących kompetencji. Nie należy więc zrażać się przy pierwszych nieudanych zdjęciach i pamiętać o tym, że to praktyka i ilość wykonanych ujęć pomogą nam prawdziwie rozwinąć skrzydła.

O czym należy pamiętać, robiąc zdjęcia modelom-amatorom?

O tyle, o ile do sesji artystycznych w agencjach często zatrudniane są osoby mająca na koncie pewne doświadczenie w pozowaniu, to robiąc zdjęcia na własną rękę, trzeba liczyć przede wszystkim na własną kreatywność i umiejętność instruowania modeli w czasie planowanych ujęć. W tym celu należy przede wszystkim zadbać o przyjazną i swobodną atmosferę, która sprzyja wydobyciu największych atutów fotografowanych osób. Modeli-amatorów warto ukazywać z ich naturalnej strony. Liczy się właściwy plener oraz stylistyka dopasowana do ich zainteresowań i preferencji. Jeśli są nimi dzieci, niezwykle ważne będzie zorganizowanie zabawek oraz możliwość podtrzymywania kontaktu z opiekunem. Zarówno młodsze, jak i starsze osoby, którym fotograf robi zdjęcia, muszą poczuć się swobodnie w trakcie tworzenia ujęć. Przydatne może okazać się zapewnienie modelom napojów i smacznych przekąsek lub — o ile miejsce na to pozwala — włączenie muzyki sprzyjającej odprężeniu. Odpowiedni klimat w czasie sesji ma bowiem ogromny wpływ na jej sukces artystyczny.

Fotografia artystyczna
Fotografia artystyczna

Fotografia artystyczna — co stanowi jej istotę?

Po opanowaniu umiejętności i niezbędnej wiedzy dotyczącej kadrowania i korzystania ze sprzętu należy przede wszystkim skupić się na podstawach obsługi programów do edycji zdjęć. Mogą one bowiem sprawić, że nawet pozornie zwyczajne i nieprzyciągające wzroku zdjęcie zamieni się w istne arcydzieło sztuki fotografii. Praca z kontrastem, nasyceniem barw, a także poprawa ostrości poprzez nakładanie odpowiednich filtrów na już wykonane zdjęcia może nie tylko nadać im atrakcyjności, ale często także je uratować! Zwykle to warunki atmosferyczne w znacznym stopniu wpływają na to, czy sesja się uda, czy trzeba będzie ją powtórzyć. Niestety bez posiadania odpowiednich lamp i sprzętu zdarza się, że zdjęcia są prześwietlone lub zbyt ciemne. Z pomocą przychodzą liczne programy do obróbki, które w internecie są do pobrania w wersjach testowych za darmo. Fotografia artystyczna skupia się jednak przede wszystkim wokół wyczucia odpowiedniego momentu. Najlepsze ujęcia są często dziełem przypadku i szczęścia. Trzeba być więc cierpliwym i wnikliwym obserwatorem otoczenia.

Portfolio — wizytówka niezbędna do podjęcia kroków w zawodzie

Jednym z najważniejszych atrybutów zarówno dla początkującego, jak i doświadczonego fotografa jest portfolio. Stanowi ono nie tylko niezbędną do podjęcia pracy wizytówkę, ale często także przepustkę do zaistnienia w branży. To właśnie dzięki niemu wielu fotografów zorganizowało pierwsze wystawy i zyskało status w artystycznym środowisku. Tworząc album zdjęciowy własnego autorstwa, warto przede wszystkim skupić się na wyeksponowaniu swoich największych atutów. Jeśli naszą mocną stroną są portrety, to należy umieścić je już na pierwszych stronach książki. W profesjonalnym portfolio nie może zabraknąć zdjęć, które uwidocznią już zdobyty warsztat — właściwe kadrowanie, ciekawą grę światła i cienia, a także odpowiedni balans kolorów. Należy pamiętać też o różnorodności prezentowanych zdjęć. Zwiększymy w ten sposób swoje zasięgi i będziemy postrzegani jako artyści elastyczni i otwarci na rozwój. Przydatne w tym procesie może okazać się również czerpanie inspiracji ze zdjęć odnoszących sukcesy fotografów. W tym celu warto gromadzić na przykład ich albumy, chodzić na wernisaże lub uczestniczyć w warsztatach. Stanowi to naturalną drogę do rozbudzenia własnych pokładów kreatywności.