Wskazówki dotyczące fotografii portretowej

Posted on

Wśród specjalistów dziedziny panuje opinia, że portrety są jednym z najtrudniejszych rodzajów fotografii. Wymagają one bowiem od twórcy nie tylko precyzyjnych umiejętności technicznych, takich jak fachowa obsługa aparatów, właściwe kadrowanie czy operowanie światłem, ale także zdolności uchwycenia i podkreślenia naturalnych walorów fizycznych fotografowanej osoby. Mistrzowsko wykonane portrety potrafią także oddać jej charakter. Mimo zaawansowanego rozwoju technologii za najbardziej udane portrety w historii sztuki i popkultury wciąż powszechnie uznaje się te wykonane przed pojawieniem się nowoczesnego sprzętu do robienia zdjęć. To dawni twórcy wyznaczyli bowiem standardy i kierunki dziedziny, które kultywuje się w zawodzie fotografa do dziś.

Zdjęcia portretowe — główne zasady kadrowania

Niezależnie od tego, kto ma znaleźć się na fotografii i w jakiej stylistyce ma być ona wykonana, do głównych czynników, które wpływają na sukces zdjęcia, zaliczyć należy jego poprawne kadrowanie. Klasyczne ujęcia portretowe, tak samo jak w przypadku malarstwa, wykonuje się na trzy sposoby: do ramion, od pasa wzwyż i z uznaniem za dolną granicę kadru ud lub łydek modela. Często typ wybieranej kompozycji determinuje niejako poza, którą przyjmie fotografowana osoba. Ważne jest również, jakie szczegóły pragniemy podkreślić na zdjęciu. Jeśli wartym ujęcia elementem portretu okaże się tło, które może nadać charakteru całej fotografii, to warto pozostać przy nieco obszerniejszym kadrze. Jeśli jednak główny akcent ma padać na twarz modela, to najlepszym rozwiązaniem będzie wybór pierwszej z wyżej wymienionych opcji. W tym wypadku należy pozostawić nieco miejsca nad i pod głową, by nie rejestrować detalu. Poprawny kadr nie powinien też ucinać fragmentów kończyn fotografowanych osób, dlatego najlepszym sposobem uniknięcia tego zjawiska jest przyjęcie granicy połowy długości uda lub ramienia, zamiast linii stawów.

Fotografia portretowa
Fotografia portretowa

Techniki optycznej korekty wyglądu w fotografii portretowej

Aranżowane sesje zdjęciowe, do których zaliczyć można między innymi fotografie ślubne, biznesowe lub artystyczne to szansa na wydobycie drzemiącego w człowieku piękna. Od tego, w jaki sposób uwiecznimy wygląd modela, zależy to, czy fotografia portretowa spotka się z aprobatą potencjalnego klienta. Pożądanym efektem sesji ma być bowiem wyeksponowanie jego naturalnych atutów przy jednoczesnym zamaskowaniu niedoskonałości. Wszelkie mankamenty sylwetki skutecznie kamufluje odpowiedni dobór pozy lub skupienie się np. jedynie na górnych partiach ciała fotografowanej osoby. Odpowiednia rotacja głowy modela pozwoli natomiast optycznie wysmuklić lub złagodzić rysy twarzy, zmniejszyć wydatny nos lub powiększyć niewielkich rozmiarów oczy. Sprawne operowanie światłem umożliwia także osiągnięcie takich efektów, jak choćby dodanie powagi lub aury tajemniczości zdjęciu, tworząc unikatowy styl każdego portretu i korespondujący z wnętrzem wizualny obraz danej osoby.

Profesjonalne programy do obróbki fotografii

Wysoce pożądanym przez specjalistów narzędziem wspomagającym poprawę wizualnych walorów fotografii portretowej są również fachowe programy do obróbki zdjęć. Umożliwiają one zarówno drobne korekty w obrębie fizycznych cech modela, jak i choćby zmianę wypełniającego kadry tła. Wiele tego typu efektów można oczywiście osiągnąć, przygotowując się do wykonania fotografii w sposób manualny. Świetnym przykładem tego zjawiska jest na przykład dawna technika nakładania zmiękczającego filtru — do jego wytworzenia służyła zarzucona na obiektyw damska pończocha. Również dobór tła w postaci sprzyjającego charakterowi sesji pleneru lub dodatkowych rekwizytów do zdjęć może wnieść wiele w tworzenie ich pożądanego klimatu i kolorystyki. Jednak obecnie wykorzystywane technologie umożliwiają wykonanie o wiele bardziej skomplikowanych i spektakularnych operacji estetycznych, takich jak np. wycinanie zbędnych elementów tła, korygowanie niedoskonałości skóry lub zmiana koloru włosów. Dzięki takim zabiegom możliwe jest tworzenie fotografii artystycznej, która wykorzystywana jest w wielu gałęziach biznesu.