Istnieje wiele sposobów na to, by skierować oczy potencjalnego klienta na reklamowany produkt i skłonić go tym samym do jego zakupu. Zdecydowana większość odbiorców to wzrokowcy, dlatego najskuteczniejszą metodą przyciągania ich uwagi jest przyjęcie taktyki wizualnej. Przedstawienie produktu w atrakcyjnym świetle na stronie internetowej, broszurze lub plakacie sprowadza się do działania bezpośredniego, a co za tym idzie, nie prowokuje dłuższej analizy. Bodźce wzrokowe nie wymagają bowiem dodatkowej interpretacji zmysłowej. Same docierają do mózgu, wywołując zainteresowanie obiektem. Odpowiednie osadzenie produktu w wizualnej przestrzeni reklamowej należy więc obecnie do najczęściej stosowanych praktyk. Aby jednak zrobić to dobrze, wymagana jest wiedza zarówno z zakresu wykonywania zdjęć i ich fachowej obróbki, jak i psychologii marketingu.
Fotografia produktowa — podstawowy zabieg marketingowy
Do najważniejszych zadań osoby zajmującej się tworzeniem fotografii komercyjnej, czy też produktowej należy znalezienie takiego sposobu przedstawienia produktu, by był on atrakcyjny dla potencjalnego klienta. Głównym celem tego typu działalności jest bowiem przede wszystkim sprzedaż danego towaru. Zazwyczaj tego typu zabieg przeprowadza się dla stron internetowych, które prezentują swój asortyment. Jednak zdarza się, że chodzi również o wielkoformatowe kampanie, przy których fotografie umieszcza się na przykład na dużych bilbordach. Od skuteczności przekazu zależy często sukces całego przedsięwzięcia, dlatego tą dziedziną zajmują się specjalnie przeszkolone osoby. Muszą one nie tylko biegle władać sprzętem fotograficznym, ale również sprawnie działać w programach graficznych, dzięki którym możliwe jest uwydatnienie walorów i przykrycie potencjalnych mankamentów zdjęcia. Dany produkt można też z powodzeniem osadzić w innej przestrzeni, zmienić tło, a także dowolnie powiększać lub pomniejszać. Wszystkie te zabiegi mają na celu przykuć uwagę klienta i sprawić, by reklamowana rzecz stała się obiektem jego pożądania.


Fotografia komercyjna — jak wykonać oryginalne ujęcie produktu?
Najciekawsze zdjęcia to te, które niosą za sobą pewien przekaz emocjonalny, wywołując w odbiorcy pożądany stan. Bazując na nastroju obserwatora, można wiele osiągnąć! Takie zadanie doskonale spełni właściwa kolorystyka oraz tło fotografii komercyjnej. Przydatne okażą się także dodatkowe rekwizyty, które skojarzą produkt z jego naturalnym otoczeniem. Fotografia produktowa to dziedzina, która oprócz znajomości zasad kadrowania, zachowania ostrości czy operowania światłem, wymaga także kreatywności oraz wyczucia estetyki. W celu wykonania oryginalnego zdjęcia, które zachwyci odbiorcę i zainteresuje danym produktem, konieczna jest inwencja twórcy! Nie zawsze bowiem dobrze wykadrowany obiekt na białym tle będzie czymś, co przykuje uwagę przeciętnego przechodnia. Dobrym pomysłem są na przykład aluzje kulturowe, czyli osadzenia produktów w pewnym kontekście, nawiązania do innych dziedzin, takich jak filmy, seriale czy literatura. Dzięki temu świadomy odbiorca lepiej zapamięta dany produkt.
Czym kierować się, wykonując fotografie produktów?
Moc oddziaływania fotografii na poszczególnych odbiorców jest zależna od wielu czynników. Przede wszystkim należy określić grupę docelową, do której kierowana jest dana kampania. Zabawne nawiązania do popkultury będą domeną produktów młodzieżowych i tu najlepiej zdadzą egzamin. Natomiast w przypadku kampanii kierowanych do określonych grup zawodowych czy społecznych najlepiej nawiązać do wyznawanych przez nich wartości lub operować stylistyką kojarzącą się z ich preferencjami. Istnieje również dziedzina zwana psychologią barw. Mówi ona między innymi o tym, że do określonych branż można dopasować adekwatną kolorystykę, która uwydatni ich profil oraz największe zalety. Przykładem jest choćby zieleń w przypadku branży medycznej lub błękit stosowany w reklamie produktów ubezpieczeniowych. Jeśli natomiast promowany obiekt kierowany jest do dzieci, wizualna promocja powinna oscylować wokół żywych barw, które sprzyjają atmosferze humoru i dobrej zabawy!